Základní škola Valtická přivítala dne 30.1. pana Mgr. Karla Kocůrka, který v posledních letech procestoval USA a další státy po celém světě a dnes objíždí školy, aby se se svými zkušenostmi podělil i s námi. Žáci druhého stupně se postupně vystřídali v učebně, ve které nám pan magistr promítal fotky a videa ze svých cest a v anglickém jazyku nám popisoval své zážitky z cest. Tentokrát nás provedl největším městem USA, New Yorkem, následovalo Chicago a rozsáhlou část své prezentace věnoval přírodním parkům a kultuře Indiánů. Mimo jiné jsme se dozvěděli o cenách v Americe, typech aut, indiánských festivalech, bizonech, o supervulkánu v Yellowstone parku, indiánských školách, Černých horách, soše Svobody a o tom, jak si Američané považují Čechy. Své vyprávění spojil i s myšlenkou, jak důležité je v dnešní době naučit se cizí jazyky, zejména anglický, protože se s ním člověk domluví ve všech koutech světa.

Přednáška se všem moc líbila a v budoucnu se rádi dozvíme další zajímavé informace o USA a jiných místech světa.

(Beata Fabičovičová)

Kocůrek

Už druhým rokem jsme dne 19.1. na Základní škole na Valtické uspořádali olympiádu v anglickém jazyce pro žáky 8. a 9. ročníku. Kvůli chřipce a nemocem, které v té době řádily ve škole, se sešlo „pouze“ sedm statečných. Nervozita se dala v učebně krájet, když žáci napínali své uši, aby dobře porozuměli poslechovému cvičení. Následovalo šustění propisek při lexikálních a gramatických cvičeních. Po zdánlivě náročné části přišla ta nejméně populární část – ústní. Žáci po jednom přicházeli před komisi, ve které jsme seděly všechny paní učitelky z angličtiny. A o trémě by se v této chvíli mohly psát rozsáhlé diplomové práce! Jedna odvážná dívka a šest chlapců se nám nejprve představili a odpovídali na naše otázky. Následně měli za úkol popsat některý z obrázků, na kterých se střídali například Bilbo Pytlík a Donald Trump. Všichni žáci se poprali s touto náročnou zkouškou na jedničku a my i oni můžeme být hrdí na to, že se umí v anglickém jazyce bez problémů domluvit. Všichni byli zároveň odměněni drobnými dárky a čokoládami.

Anglickou olympiádu úspěšně zvládli tito žáci: Adam Průdek, Jiří Nezbeda, Anastasia Valeria Šapovová a Tom Vejmelka. Na prvních třech místech se umístili žáci IX.A:

1.místo: Benedikt Fajmon

2. místo: Martin Michálek

3. místo: Prokop Fajmon

Vítěz naší soutěže, Ben, postupuje do okresního kola v soutěži v cizím jazyku v Břeclavi 16.2. Držíme mu všichni palce!

(B.Fabičovičová, N.Kalivodová, V.Tučková)

olympiáda

Co se zajímavého děje na škole.

Tip: sledujte také kalendář!

Po Ót St Thu So Ne